Problematikat e Maqedonisë
Maqedonia rezulton të jetë vendi me konfliktualitetin më të larte në Ballkan.

Përveç faktit, se në Maqedoni nuk ka paqe të brendshme, në të vlerësohet të mos ketë dhe pajtueshmëri të jashtme.

Shteti i Maqedonisë vazhdon të mbajë të hapura probleme të mrephta me shumë vende fqinje.

Problematik mbetet raporti me Greqinë, e cila ka ngritur pretendime deri për identitet, por edhe me Bullgarinë dhe Serbinë.

Maqedonia u rendit në vendin e 87 në botë, nga Instituti për Ekonomi dhe Paqe, indeksi më i ulët i paqes se çdo vend ballkanas. /albeu.com/
Shtuar më 18/08/2014, ora 11:08
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori