Plevneliev: Maqedonia gjendet në një moment kritik historik
Në një intervistë për radio “Fokus“, kryetari bullgar, Rosen Plevneliev, duke folur për situatën e Maqedonisë ka vlerësuar se vendi gjendet në një moment kritik historik, duke theksuar se përgjegjës janë liderët dhe politikanët e saj.

Ai thekson se politikanët në Maqedoni duhet të ulen në tavolinën e bisedimeve, të tërhiqen nga dhuna, t’u japin fund, kundërshtimeve të pakuptimta absolute dhe joparimore dhe duhet të dalin në zgjedhje, pasi që zgjedhjet janë zgjidhje për çdo krizë.

Plevneliev ka shprehur hutinë e tij për faktin se politikanët dhe liderët në Maqedoni nuk kanë treguar vullnet dhe mundësi për të arritur një marrëveshje rreth organizimit të zgjedhjeve të drejta, duke shtuar se nga kriza përfitojnë vetëm një grip njerëzish të cilët nuk duan t’i japin dorën njëri-tjetrit, për të hapur rrugë të praktiakve të mira, rrugë për të ardhmen, rrugë për të rinjtë dhe rrugë për vlera evropiane./Albeu.com/
Shtuar më 08/06/2016, ora 11:14
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori