Osmani-Dimovskit: Përdorimi i shqipes është e drejtë themelore
Zv. kryeministri Bujar Osmani dhe deputeti i VMRO-DPMNE-së Ilija Dimovski në emisionin 200 kanë debatuar ashpër.

Deri sa Dimovski thotë se shqiptarët po përdorin numrat momental që ndikojnë në stabilitetin e Qeverisë për të përfituar, njofton Aktuale.mk

Por Osmani i është përgjigjur se e drejta e komunitetit të dytë të përdorë gjuhën shqipe është e drejtë themelore, pikërisht për këtë edhe ka përfunduar konflikti i vitit 2001.

Dimovski thotë se gjuha shqipe duhet të jetë zyrtare vetëm në komunat ku shqiptarët janë mbi 20 % .
Shtuar më 13/09/2017, ora 09:18

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori