Nxënësit shqiptarë duan të mësojnë shqip
Nxënësit shqiptarë të shkollës së mesme “Maria Kiri Sklodovska” kanë vazhduar bojkotin e mësimit.

Këshilli i Prindërve ka listuar disa kërkesa, mes të cilave edhe mësimi i gjuhës shqipe dhe ia kanë dorëzuar ata drejtorisë, shkruan Lajmipress.

“Kërkojmë nga shkolla dhe organet kompetente të japin kontribut për realizimin e kërkesave tona elementare të cilat janë nën kompetencë të shkollës. Gjersa të mos gjendet një zgjidhje afatgjate, nxënësit do të vazhdojnë të bojkotojnë mësimin”, theksoi Bejtulla Islami nga Këshilli i Prindërve.

Nxënësit shqiptarë shprehen se e kanë të vështirë të mësojnë në gjuhën maqedonase.

Ata kanë paralajmëruar se në rast se nuk plotësohen kërkesat e tyre, do të vazhdojnë bojkotin. /albeu.com/
Shtuar më 11/09/2014, ora 10:51

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori