Nxėnėsit shqiptarė dėmtohen nga thelbi
Pëlqej
Abonohu pėr lajmet me e-mail:
E-maili juaj:      Tani, kontrolloni e-mailin tuaj dhe konfirmoni abonimin!
Nxėnėsit do tė fillojnė gjysmė-vjetorin e dytė me librat arsimorė tė shkollave fillore tė projekteve tė Ministrisė sė Arsimit tė Maqedonisė tė cilat janė tė mbushura me gabime, si ato gramatikore, teknike madje edhe tė vetė gjuhės. Ata pėrmbajnė gabime tė ēuditshme, madje mund tė shohim faqe tė tėra nė gjuhė turke, njofton Portalb.

Komisioni pėr evitimin e gabimeve nė tekstet shkollore ende nuk ka alarmuar nė ministri propozimet pėr kaptinat dhe pjesėt tė cilat duhen tė korrigjohen.

Librat me gabime tė mėdha dhe pėrmbajtje fyese ndaj shqiptarėve kryesisht ndaj tė gjitha etniteteve pėrveē asaj maqedonase me sa duket do tė qarkullojnė me vite nė duart e tyre.

“Kėto tekste shkollore kanė afat tė gjatė tė pėrdorimit, dhe nuk mund tė zėvendėsohen me libra tjera pėrderisa nuk kalon afati kohor i paraparė pėr ato libra. Tekstet shkollore aktuale nuk mund tė zėvendėsohen tėrėsisht vetėm nėse nė ato tekste ka cenime ndaj etniteteve dhe kulturave sepse kėtė e rregullon ligji “ thotė kryetari i lidhjes sė arsimtarėve Nuhi Dardhishta.

“Kėto libra do tė pėrdoren aq sa janė paraparė, gjegjėsisht afati i pėrdorimit ėshtė 5 vjet dhe nuk besoj se do tė ndėrrohen kėto libra, sepse kėtu ka gabime teknike. Ndoshta mund tė editohen mirėpo librat tė ndėrrohen tėrėsisht jo”, tha Dardhishta.

Profesoresha e gjuhės dhe letėrsisė Shqipe Teuta Kamberi Llalla , tha se diskriminimi ndaj nxėnėsve shqiptar nuk ndodh vetėm tek librat e shkollave fillore , por ajo ėshtė e shfaqur edhe nė tekstet dhe materialet mėsimore nė shkollat e mesme.

“Nė shkollėn e mesme Ekonomike janė shpėrndarė libra vetėm nė gjuhėn sllavo-maqedonase pėr paralelet ku mėsonin nxėnėsit tė etnisė shqiptare. Nė shkollėn e Gjimnazit libri i gjeografisė, historisė dhe gjuhės shqipe pėr vitin e II kishte probleme pėrmbajtjesorė dhe pėrkthimi ishte shumė i dobėt. Libri i Gjeografisė na paraqiteshin harta dhe toponime nė gjuhėn sllavo-maqedonase dhe kishte tė meta nė terminologjinė pėr vendbanimet shqiptare. Libri i Historisė nuk kishte asnjė rresht ku tė pėrmendej historia e popullit shqiptar, territoret, kultura, tradita, doket, etj. Nė shkollėn e Mjekėsisė libri i kimisė analitike, biokimia, baza e pėrkujdesjes, janė nė gjuhėn sllavo-maqedonase nė paralelet ku mėsojnė fėmijėt e etnisė shqiptare dhe turke.”
Ajo mė tej shtoi se pėrveē kėsaj, edhe librat tė cilat janė nė gjuhėn shqipe, vėrehen se janė pėrkthime shumė tė dobėta dhe me cilėsi tė dobėt.

Nga ana tjetėr, nga Ministria e Arsimit, zėvendės ministri Safet Neziri tha se nga ana e ministrisė punohet nė zhdukjen e gabimeve qė gjenden nė librat shkollore.
“Janė ndėrmarrė disa hapa , ėshtė planifikuar tė formohet komision pėr krijimin e nji libri tė historisė. Pėr tejkalimin e pėrhershėm e problematikės sė teksteve shkollorė, jo vetėm pėr gabimet gjuhėsore, drejtshkrimore dhe gramatikore, por iniciativė e ministrisė qė nėpėrmjet botimit tė disa librave tė arsimit fillor nga Britania e madhe gjegjėsisht Anglia, tė cilat do tė inkorporohen nė sistemin arsimor nė Maqedoni. Kėto do tė jenė komfor programeve arsimore dhe standardeve me tė cilat punohet nė shtetet anėtarė tė BE-sė. Kjo do tė jetė njė hap konkret dhe shumė serioz pėr t’i eliminuar dukuritė negative dhe gabimet nė tekstet shkollore”, tha Neziri.

Ai potencoi se deri sa tė botohen tekstet e reja do tė punohet me kėto libra mirėpo me versione tė pėrmirėsuara e jo kėto tė cilat janė me gabime.
Shtuar më 21/12/2012, ora 11:00
bardh demiri
e Shtunë 22 Dhjetor 2012, Ora 20:20
me te lexuar te keti shkrimi pernjihre me kujtoj vitin1981 ku ne atkohé isha student ne akademin ( k .oh) né karpush dhe plot nji muaj kemi mbajtur mesim ne shkollèn lirija në Gazibabé. une si fillestar pash shumé gabime ne librin e historis e ato gabime ishin aq té randa sa beso ne zot ishte shumé veshtir të spjegosh , por isha mëse i detyruar te bëj nji gjé té tillé.po përmendi nji rast kur kisha te spjegoj pér skenderbeun une morra literaturé nga nji tekst nga kosova dhe e spjegova si dita dhe dashta që mua mu duk se béra diqka por ajo mé e randa në jeten time u bé kur profesori me terhjeki vrejtje se sbën kështu por dhe më e randé u be kur edhe disa nga studentet ishin te mendimit se une e kisha tepruar, por une isha i detyruar te marri shenime tjera se ne librin qé kishin afruarsllavet °m skishte se qka tu thém nxénsve mos të harrojm se ata jemi ne qé e kemi ndihmuar se nji bash e tillé skishte me ndodhé . athua dobëhet diqka ne ket drejtim apo jan vetem fjalë te kota . sllavetmqedonas duhët që vet te incistojn ne kët drejtim se kohët e egra kaluan dhe sa ma herët të kuptojn është më mirë mundodhë duket pak e rënd por duhet të ndodhë kjo . por edhe kreu shtetror mos te prit se ndoshta maqedonasit doizgjidhni problemet tona
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori
 
Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga

Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga "mjetet" qė opozita ka pėrdorė sot kundėr qeverisė nė protestėn e mbajtur nė Tiranė.