Nuk ishte në punë kur ndërruan jetë 4 foshnjat e porsalindura, dënohet mjekja e Shkupit
Gjatë javës së kaluar në Klinikën Gjinekologjike në Shkup ndërruan jetë katër fëmijë të porsalindur. Arsyeja e këtyre ngjarjeve sipas Ministrisë së Shëndetësisë në Maqedoni ishte se ata kishin shenja të dobëta vitale pas lindjes.

Por, mjekja pediatër kujdestare gjatë vdekjesfoshnjave kishte lëshuar vendin e punës, edhe pse kishte një orë që kishte filluar kujdestarinë.

Ajo sot ka marrë dënimin nga komisioni disiplinor dhe i etikës.
Dënimi i saj kap vlerën e 30% të rrogës për gjashtë muajt e ardhshëm dhe i është marrë grada si subspecialiste për këtë periudhë të dënimit. Deri sa të vuaj dënimin profesional ajo do të qëndrojë në punë dhe do të punojë me mbikqyrje të kolegëve. Ndërrimi i saj do të jetë vetëm gjatë ditës, kur do ketë edhe mbikqyrës tjerë në repart, thonë nga kjo klinikë.

Dënimi vjen për arsye se ajo nuk ka qenë në vendin e punës në momentet e vdekjesfoshnjave të porsalindura. /albeu.com/
Shtuar më 09/10/2017, ora 21:15
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori