Nëntë të arrestuarit vodhën 2.77 milionë dollarë
Policia vuri në pranga 9 persona, mes të cilëve edhe ish-funksionarë të Ministrisë së Mbrojtjes dhe biznesmenë aktualë, nën akuzën për pastrim parash dhe falsifikim të dhënash.

Mësohet se njëri prej të ndaluarve është edhe pronari i kompanisë “Delikatesa”, ish deputet dhe anëtar aktual i Këshillit Qendror të LSDM-së, Vanço Gjeorgjiev.

“Të akuzuarit, që të gjithë në lidhje familjare, kanë formuar një grup kriminal për t’u pasuruar. Gjatë periudhës nga viti 2004 deri në vitin 2009, në mënyrë të paligjshme kanë arritur të përfitojnë 2 milionë e 768 mijë dollarë, me shfaqjen e vlerës jo reale për rregullimin e 6 helikopterëve të Ministrisë së Mbrojtjes. Personat kanë vepruar në mënyrë të tillë, duke formuar dy firma të huaja, një në Bullgari dhe një tjetër në Britani të madhe, me qëllim që organet kompetente të Maqedonisë të mos kishin qasje në transfertat e parave dhe aktivitetet e tjera të paligjshme”, deklaroi Ivo Kotevki, zëdhënës i MPB-së, transmeton Alsat-M.

Të gjithë të dyshuarit janë nxjerrë përpara gjykatës dhe pritet që ndaj tyre të caktohet masa e arrestit./albeu.com/
Shtuar më 22/10/2014, ora 09:38
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori