NEGOCIATAT/ Gjermania shpall datën, kur do të jepet vendimi për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut
Hapja e negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut është një prej tematikave më të nxehta gjatë kohëve të fundit.

Grupi parlamentar i CDU dhe SPD ka dhënë një propozim tjetër për datën e negociatave. Deputetët e Gjermanisë priten të vendosin në 26 shtator fatin e Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut.

Të enjten që vjen, Bundestagu gjerman pritet të zhvillojë një debat 45 minutësh me dy propozime të grupeve parlamentare të koalicionit të CDU/CSU dhe SPD për “marrëveshje të Bundestagut dhe Qeverisë Federale” për aplikimin e Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut, të cilat kërkojnë hapjen negociatave pas rekomandimeve pozitive të dhëna nga Komisioni europian, i cili dhe edhe argumentet në muajin maj se pse këto dy vende meritojnë hapjen e negociatave.


Shtuar më 18/09/2019, ora 15:27
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori