Në Shkup vendoset përmendorja e nje terroristi (FOTO LAJM)

Një terrorist maqedonas është vënë së fundmi si përmendore në "Shkupi 2014".

Disa media maqedonase e kanë kritikuar VMRO-në për vendosjen e bustit të këtij "kasapi njerëzish".

Monumenti është i Anton Qosetos, që ka kryer kasaphana të vërteta dhe që ka vrarë serbë, grek, turq dhe tradhëtarë të organizatës, raporton Tetova Sot.

Anton Lazov Janev (25. XII. 1854 -. 10. X. 1953) ka qenë një revolucionar maqedonas.

I njohur si Andon Qoseto ose Andon velesiniani, nga viti 1896 ai ka luftuar me njësitin e Mihail A. Popeto, Jane Sandaski, Hristo Çernopeev dhe shumë të tjerë, e më tej ai ka formuar njësitin e tij.

Ky person me emrin Andon besohet se gjatë gjithë jetës që e jetoi, gati 100-vjet, ka vrarë po kaq njerëz. /albeu.com/
Shtuar më 09/09/2014, ora 16:45

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori