Nė listėn zgjedhore janė evidentuar 1.749.038 qytetarė
Pëlqej
Bedredin Ibraimi
Abonohu pėr lajmet me e-mail:
E-maili juaj:      Tani, kontrolloni e-mailin tuaj dhe konfirmoni abonimin!
Sipas tė dhėnave pėr gjendjen e shtetasve tė Republikės sė Maqedonisė me letėrnjoftime tė vlefshme apo me pasaporta duke pėrfshirė edhe datėn 30 nėntor tė vitit 2012 tė parashtruara nė MPB, nė listėn zgjedhore janė regjistruar 1.749.038 qytetarė, prej tė cilėve 1.686.130 janė nė vend, ndėrsa 62.908 janė jashtė, konkludoi sot Grupi i Punės pėr verifikim tė listės zgjedhore, shkruan Koha.

"Grupi i punės rekomandon qė nė tė ardhmen nė pjesėn e listės zhgjedhore tė vazhdojė me kontiunitet kjo metodoligji e punės", deklaroi Bedredin Ibraimi, kryesues i grupit tė punės dhe shtoi se mbeten edhe 120.000 qytetarė nė dhe jashtė Republikės sė Maqedonisė qė nuk kanė nxjerrė dokumenta.

Sipas tij, lista zgjedhore ėshtė korrigjuar dhe si e tillė do tė pėrdoret nė zgjedhjet lokale me mundėsinė qė e njėjta tė ndryshojė sipas dinamikės sė caktuar tė regjistrimeve apo fshirjeve tė emrave.

Ministri Nikolla Todorov si pėrfaqėsues i VMRO-DPMNE-sė e pėrsėriti qėndrimin e partis se ata janė pėr zgjedhje korrekte dhe demokratike, veēanėrisht nė pjesėn e listave zgjedhore e cila nė tėrėsi duhet tė jetė e pastėr dhe e korigjuar para shpalljes sė zgjedhjeve.

Damjan Manēevski nga LSDM-ja thekson se partia kėmbėngul nė angazhimet pėr mbajtjen e zgjedhjeve korrekte dhe demokratike. Ai pėrsėrit qė pėr ta ėshtė e nevojshme qė lista zgjedhore tė jetė e pastruar. LSDM-ja mbetet nė kėrkesėn pėr plotėsimin e tėrėsishėm tė rekomandimit tė OSBE-ODIHR , por edhe tė vazhdojnė aktivitetet e grupit tė punės dhe vazhdimisht tė ndiqet dinamika e korrigjimit tė listės zgjedhore.
Shtuar më 21/12/2012, ora 15:04
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori
 
Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga

Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga "mjetet" qė opozita ka pėrdorė sot kundėr qeverisė nė protestėn e mbajtur nė Tiranė.