Momentet e vështira të Maqedonisë në Berlin
Në Samitin e Berlinit pritet të flitet për të ardhmen, por me sa duket jo për çështje që kanë shumë rëndësi për Maqedoninë, siç është zgjidhja e kontestit të emrit me Greqinë.

Maqedonia në samit përfaqësohet nga kryeministri Nikola Gruevski, ministri i Jashtëm Nikola Popovski, dhe zëvendëskryeministri për çështje ekonomike, Vladimir Peshevski.

MPJ-ka ka sqaruar se samiti ka në përparësi dy aspekte, që është ai politik dhe ekonomik.

“Për vendin tonë ky samit ka rëndësi të veçantë. Njëri është politik, se Gjermania interesohet për Ballkanin perëndimor dhe se në të ardhmen të gjithë do jemi pjesë e familjes evropiane. E dyta, ajo ekonomike”, kanë thënë nga Ministria e Jashtme.

Besohet se Maqedonia dhe Bosnja janë shtetet që kanë problematikat më të mëdha në Ballkan, sikundër edhe Kosova dhe Serbia lidhur me dialogun që po e zhvillojnë./albeu.com/

Shtuar më 28/08/2014, ora 15:17
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori