Mësiç vlerëson Marrëveshjen e Prespës: Pikënisja e proceseve integruese
Ish-presidenti kroat Stipe Mesiç, i njohur për qasjen e tij pozitive ndaj shqiptarëve ka vlerësuar Marrëveshjen e Prespës duke e cilësuar atë si pikënisjen e proceseve integruese të Maqedonisë, raporton Albeu.com.

"Marrëveshja e Prespës u arrit edhe me përpjekje, mbështetje dhe pjesëmarrje të fortë të faktorit politik shqiptarë.

Kjo është arsyeja pse faktori politik shqiptarë ka demonstruar se është shtetndërtues në kohën e turbulencave në rajon dhe jam i bindur se është pozitivisht e pranuar dhe vlerësuar nga vet Maqedonia, por edhe nga bashkësia ndërkombëtare, ka thënë në intervistën për gazetën “Koha”, ish presidenti kroat Stipe Mesiç.
Shtuar më 29/12/2018, ora 13:07

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori