Mediat maqedonase i sulen Ermira Mehmetin
Mediat maqedonase i janë sulur keqas Ermira Mehmetit, pasi ajo këta ditë ka kritikuar ashpër projektin "Shkupi 2014">2014".

Ditët e fundit gazetat maqedonase janë hapur me tituj të tillë si "Ermira Mehmeti fton në koalicion të zgjeruar kundër projektit ‘Shkupi 2014">2014’”, “Mehmetit i pengojnë skulpturat e Kirilit dhe Metodit para Urës së Gurit”, “Myslimanët të bashkohen kundër ‘Shkupit 2014">2014’” etj.

Përfaqësuesja e lartë e BDI-së, Ermira Mehmeti ka shkruar në Facebook, se "Rilindja Kulturore" e Maqedonisë nuk mund të vijë me projekte monoetnike dhe monofetare, siç ndodh me "Shkupi 2014">2014".

Ajo ka kritikuar klasën politike se projekti është tejet i zmadhuar, në të hyjnë taksat e qytetarëve dhe se figurat që ngrihen në Shkup janë vetëm maqedonase dhe jo të etnive të tjera që jetojnë në shtetin e Maqedonisë. /albeu.com/


Shtuar më 26/06/2014, ora 15:38

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori