Mediat greke: Marrëveshja për emrin ende larg
Pëlqej
Zbulohen disa detaje nga kornizën kohore që dje e diskutuan ministrat e jashtëm të Maqedonisë e Greqisë në Ohër. Sipas televizionit grek, Antena korniza kohore që për herë të parë u diskutua nga Dimitrov e Kocijas, kryesisht ka të bëjnë me hapat që duhet t’i bëjë Shkupi nëse arrihet marrëveshje eventuale për emrin.

Sipas televizionit grek Antena, që të realizohet e gjithë kjo, sipas të gjitha informatave, do të kalojnë mbi 6 muaj. Këshilltari i kryeministrit Zoran Zaev, Ismet Ramadani vlerëson se korniza kohore paralajmëron se negociatat janë kah fundi. Në emisionin e mbrëmshëm “Rruga drejt…” ai u shpreh optimist se çështja mund të zgjidhet në qershor.

Deri në qershor nuk jam i sigurt, por mendoj se brenda muajit qershor mund edhe të zgjidhet. (2:55-3:35) Zakonisht korniza kohore bëhet për probleme që janë kah fundi i zgjidhjes. Dhe unë besoj se sikur janë zhvilluar deri tani bisedimet, ky vullnet i mirë nga dy palët, këtu po e abstrahojmë për një moment opozitën greke dhe tonën dhe kjo përkrahje e madhe nga faktori ndërkombëtar jep shpresë se çështja e emrit do të zgjidhet – tha këshilltari i kryeministrit Ismet Ramadani.

Nga ana tjetër kreu i opozitës greke ka përsëritur qëndrimin se ndryshimi i Kushtetutës, çrrënjosja e irredentizmit dhe çështjet rreth identitetit janë parakushte për arritjen e marrëveshjes.

Qartë e kam parashtruar kornizën për një marrëveshje të mundshme. Ka të bëjë me ndryshimin kushtetues, zgjidhja e çështjes së irredentizmit dhe identitetit nacional, si parakushte që të ekzistojë një marrëveshje dhe të fillojë procesi integrues i Shkupit në institucionet euro-atlantike. Ky është qëndrimi im, që është shumë i qartë -deklaroi Kyriakos Micotakis, Demokracia e Re.

Pas negociatave të djeshme, Dimitrov e Kocijas deklaruan se disa dallime rreth emrit janë tejkaluar por se kanë mbetur çështjet më të vështira për t’u zgjidhur. Raundi i ardhshëm i negociatave mes ministrave është caktuar për më 3 dhe 4 maj në Selanik. /albeu.com/
Shtuar më 13/04/2018, ora 16:30
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori