Mbeten të bllokuara vendkalimet kufitare me Kosovën
Ndonëse përpjekjet për të qetësuar situatën dhe për të zhbllokuar kufirin Kosovë-Maqedoni nuk mungojnë nga të dyja vendet, akoma është arritur në një pikë të përbashkët.

Duke qenë se nuk ka një marrëveshje definitive, e cila mundëson lëvizjen e lirë të qytetarëve të Kosovës, vendkalimet kufitare Bllacë dhe Jazhincë mbetenbllokuara nga transportuesit maqedonas.

Kjo bënë që komunikacioni për të gjitha llojet e makinave të jetë i bllokuar nga të dyja anët.

Ndërkohë që dje qeveria e Maqedonisë ka përgënjeshtruar lajmin e Express që është arritur marrëveshje mes Maqedonisë dhe Kosovës, njofton Mia.

“Nuk ka marrëveshje për heqjen e ndalesave nga pala kosovare për importin e prodhimeve maqedonase në Kosovë dhe për heqjen e masës së vendosur maqedonase për pagesë për hyrje të qytetarëve të Tetovës dhe mjeteve transportuese në Maqedoni”, theksojnë nga Qeveria e Maqedonisë. /albeu.com/
Shtuar më 13/09/2013, ora 10:27

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori