Kundërpërgjigjet Kosova, bllokon të gjitha mallrat e Maqedonisë
UPDATE - Të gjitha mallrat e Maqedonisë që janë të destinuara të shkojnë në Kosovë do të bllokohen. Ky është vendimi i marrë së fundmi nga qeveria e Kosovës, i cili do të hyjë në fuqi sot në orën 24:00, shkruan Express.

"Vendimi hyn në fuqi në ora 24:00. Për të gjitha mallrat e Maqedonisë do të ketë taksa shtesë dhe në këtë mënyrë kemi vendosur t'i përgjigjemi veprimeve të Shkupit", ka thënë një zyrtar qeveritar.

Me këtë veprim, Kosova ia kthen masat e reciprocitetit Maqedonisë, e cila ka vendosur taksa për kosovarët që dëshirojnë të vizitojnë shtetin maqedonas. /albeu.com/



.......................



13:35 - Lista e mallrave të Maqedonisë që do të ndalohen të hyjnë në Kosovë do të zgjerohet. Këtë e ka deklaruar zv/kryeministrja dhe Ministrja e Tregtisë Mimoza Kusari.

Sipas saj, nuk do të ketë masa reciproke me shtetin maqedonas sa i takon lëvizjes së lirë të qytetarëve.

"Masat tona reciproke janë vendosur për mallra tregtare dhe për kompani. Ne nuk mund të biem në atë nivel, por ne do t'i tregojmë shtetit maqedon se ata nëse vazhdojnë t'i trajtojnë në këtë mënyrë qytetarët e Kosovës, atëherë humbjet do t'i ndjejnë drejtpërdrejtë në ekonominë dhe buxhetin e tyre", ka thënë Kusar, për Gazetën Express.

"Masa reciprociteti për lëvizjen e lirë të njerëzve nuk do të ketë për shkak se ne e kuptojmë se do të godasim shqiptarët e Maqedonisë dhe të tjerët që vijnë në Kosovë, natyrisht edhe maqedonët", ka shtuar ajo.

Madje, Zëvendëskryeministrja e ka quajtur vendimin e Maqedonisë absurd dhe në dëm të raporteve të fqinjësisë së mirë me Kosovën.

"Kjo taksë është në kundërshtim me çdo normë europiane dhe të fqinjësisë së mirë. Qytetarët e Kosovës për momentin duhet të shkojnë vetëm për taste emergjente në Maqedoni, ndërsa për arsye tjetra të evitojnë këtë qarkullim për momentin. Kjo formë e fqinjësisë së mirë është absurde", ka shtuar ajo. /albeu.com/
Shtuar më 08/09/2013, ora 16:10
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori