Maqedoninė e pret "pranvera arabe"
Pëlqej
Abonohu pėr lajmet me e-mail:
E-maili juaj:      Tani, kontrolloni e-mailin tuaj dhe konfirmoni abonimin!
Kaos, kizė politike dhe paralajmėrimeve pėr "pranverė arabe" janė zėrat dhe akuzat e partive politike ditėve tė fundit nė Maqedoni. Partitė e pozitės dhe opozitės kanė drejtuar akuza ndaj njėra tjetrės, duke ashpėrsuar fjalorin politik, pas situatės sė krijuar lidhur me bllokimin e miratimit tė projekt–buxhetit pėr vitin 2013, njofton agjencia e lajmeve INA.

Opozita maqedonase dhe ajo shqiptare pėrmes mbi 1300 amendamenteve ka bllokuar shqyrtimin dhe miratimin e projekt–buxhetit. Derisa LSDM ka propozuar projekt–buxhetin e saj si buxhet kursyes, partitė shqiptare RDK dhe PDSH kanė propozuar mbi 600 amendamente, qė kanė tė bėjnė me projekte dhe investime nė zonat shqiptare dhe rritjen e buxhetit pėr projekte shqiptare nė tė gjitha sferat.

Maxhoranca ka theksuar se nuk heq dorė nga projekt – buxheti i propozuar dhe se ai ėshtė buxhet i projektuar social–ekonomik dhe zhvillimor, nė rrethanat e krizės ekonomike.

Kryeministri Nikolla Gruevski deklaroi dje se LSDM ka sjellje tė pakuptimtė dhe tė dėmshme pėr qytetarėt e Maqedonisė. Ai ka drejtuar akuza nė adresė tė liderit tė LSDM-sė, Branko Cėrvenkovski duke theksuar se ai niset nga interesat personale dhe se ka paramenduar bllokada, nėnēmime dhe krijimin e kaosit.

"Ai po mendon se si tė bllokoj, si tė krijoj kaos nga ku qytetarėt tė dėshpėrohen nga Qeveria", deklaroi Gruevski.

Nga LSDM theksojnė se nuk kanė qėllime pėr skenare greke apo kaos, por mbrojnė interesat e qytetarėve. "Ēėshtja kyēe ėshtė se pse VMRO-DPMNE nė mėnyrė shumė insistuese po lufton qė me ēdo ēmim tė marrė kredi tė reja dhe tė fus vendin nė njė skenar grek. Ne kemi projekt – buxhetin e propozuar me kursime prej 204 milion euro, qė po tė pranohet ky buxhet, nuk ka nevojė pėr borxhe apo kredi. Ky ėshtė edhe interes i qytetarėve dhe Qeveria tė heq dorė nga lukset dhe interesat e veta”, deklaruan pėrmes njė komunikate nga LSDM. Nga kjo parti kanė paralajmėruar se Gruevski nė kėtė mėnyrė do tė pėrballet me qytetarėt nė njė "pranverė arabe".

Njė nga anėtarėt e kėsaj partie Stevēe Jakimovski deklaroi sot nė njė intervistė pėr "Fokus" se "Gruevski, tė pret Pranvera arabe".

Gati njė javė para mbylljes sė kėtij viti, Parlamenti akoma nuk ka miratuar buxhetin 2013, pas katėr takimeve bashkėrenduese me partitė pėr tė zhbllokuar situatėn. Nė rast tė mosmiratimit tė buxhetit, vendi do tė pėrballet me probleme sociale dhe ekonomike, nė mungesė tė rrogave, pensioneve dhe tė ardhurave tė tjera. (INA) /albeu.com/
Shtuar më 22/12/2012, ora 11:55
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori
 
Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga

Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga "mjetet" qė opozita ka pėrdorė sot kundėr qeverisė nė protestėn e mbajtur nė Tiranė.