Maqedonia pro SHBA-së, njeh Guaidon si president
Ministri i Punëve të Jashtme i Maqedonisë Nikolla Dimitrov, përmes një shkrimi në profilin e tij në Twitter, ka njoftuar se Maqedonia ka vendosur ta njohë zyrtarisht Juan Guaidon si presidentpërkohshëm të Venezuelës.

"Republika e Maqedonisë, në përputhje me partnerët e saj evropian, në përputhje me Kushtetutën mbështet dhe njeh si presidentpërkohshëm, kryetarin e Kuvendit të Venezuelës, Juan Guadio, me qëllim të organizimit të zgjedhjeve presidenciale të lira, të drejta dhe demokratike”, ka shkruar Nikolla Dimitrov, ministër i Punëve të Jashtme.

Guaido njihet nga shumica dërrmuese e BE-së, Kanadaja dhe SHBA-ve ndërsa Rusia, Turqia e disa shtete të tjera kanë mbështetur Maduron.


Shtuar më 05/02/2019, ora 13:31

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori