Maqedonia në ngërç destabilizon Ballkanin?
Ministri i Jashtëm i Austrisë, Sebastain Kurt vlerëson se nëse Maqedonia nuk hyn në negociata për anëtarësim në BE për shkak të kontestit të pazgjidhur të emrit me Greqinë, ka gjasa që në vend të ketë destabilitet.

Madje, sipas Kurtz, në një periudhë afatgjatë, destabiliteti në Maqedoni do të krijojë destablitet edhe në rajonin e Ballkanit Perëndimor.

Ai i ka bërë thirrje Këshillit të BE-së që të heqë dorë nga bllokimi dhe të lejojë vazhdimin e integrimit të Maqedonisë./dionis xhafa albeu.com/
Shtuar më 10/10/2014, ora 12:40

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori