Maqedonia mes integrimit dhe izolimit
Në përfundim të vizitës zyrtare në Bruksel, kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti, ka takuar kreun e ri të Drejtorisë për Zgjerim të Bashkimit Evropian, Kristian Denielson. Ahmeti uroi Drejtorin Denielson për detyrën e re dhe shfaqi shpresën që Maqedonia të marrë datën për fillim të negociatave gjatë mandatit të tij. Megjithatë, ai ritheksoi që të gjitha këto rrezikohen nga moszgjidhja e çështjes së emrit.

Në drekën me Ambasadorët e Bulgarisë dhe Greqisë në BE, Ahmeti kërkoi që të intensifikohet dialogu midis fqinjëve dhe të ulën palët për të diskutuar rreth çështjeve të hapura në mënyrë që të zgjidhën ditë më parë.

Ndërsa, në Ambasadën Gjermane në NATO dhe në Ministrinë e Jashtme të Belgjikës, por edhe në qendrën Diplomatët e Pavarur, Ahmeti ka nënvizuar nevojën e përfshirjes së drejtpërdrejtë të institucioneve të BE, por edhe të vendeve anëtare të BE, në intensifikim e negociatave midis Maqedonisë dhe Greqisë dhe arritjes së zgjidhjes./albeu.com/
Shtuar më 11/10/2013, ora 17:03

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori