"Maqedonia është shteti i ardhshëm që do të hyjë në NATO"
"Maqedonia është vendi i ardhshëm, që do të hyjë në NATO", deklaroi ish-komandanti i Aleancës, Xhejms Stavridhis për Zërin e Amerikës.

“Shpresoj se Greqia do të jetë në gjendje që me Maqedoninë ta zgjidhë kontestin rreth emrit, që do ta hapë që Maqedonia të bëhet pjesë e NATO-s. Konsideroj se Maqedonia do të kyçet drejt Aleancës”, tha Stavridhis .

Edhe nënpresidenti amerikan Majk Pens, në emër të presidentit Donald Tramp, paraprakisht këtë muaj në bisedë telefonike me kryeministrin Zoran Zaev, e ka konfirmuar mbështetjen për integrime euroatlantike të Maqedonisë.

Pens tha se SHBA-ja vazhdon që t’i inkurajojë synimet euroatlantike të Maqedonisë dhe e inkurajoi Zaevin që të vazhdojë me reformat prioritare që do ta përshpejtojnë rrugën e Maqedonisë në këtë drejtim”, njoftoi Shtëpia e Bardhë. /albeu.com/
Shtuar më 27/09/2017, ora 14:41

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori