Maqedonia e Veriut pas pesë vitesh bëhet pjesë e BE-së
Analisti politik, Daniel Server konsideron se Maqedonia e Veriut në qershor do t’i fillojë negociatat për anëtarësimBashkimin Evropian dhe për pesë vjet do të jetë kah fundi i procesit për anëtarësim.

Profesori i Universitetit “Xhon Hopkins” dhe njohësi i mirë i Ballkanit thotë se nuk është në biznesin e parashikimeve por konsideron se më reale është që Maqedonia në vitin 2024 do të jetë kah fundi i procesit për anëtarësimBashkimin Evropian, transmeton MIA.

Daniel Server shton se që të vijë deri në anëtarësim duhet të bëhen reforma për gjyqësi të pavarur dhe implementim të plotë të asaj që quhet e drejtë në BE.
Shtuar më 12/02/2019, ora 10:05
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori