Maqedonia anėtare e BE-sė nė vitin 2020
Pëlqej
Abonohu pėr lajmet me e-mail:
E-maili juaj:      Tani, kontrolloni e-mailin tuaj dhe konfirmoni abonimin!
Maqedonia sė shpejti do tė bėhet anėtare e BE-sė dhe NATO-s. Nga Greqia sė shpejti do tė kėrkohet ta tėrheq veton, vlerėson Hans-Jirgen Zahorka, kryeredaktor i revistės "Zhurnal pėr punė e jashtme tė BE-sė" (Europian Union Foreign Affairs Journal - EUFAJ) nga Instituti evropian Libertas dhe njohės i mirė i situatės nė BE.

"Pas njė kohė tė caktuar nga Greqia do tė kėrkohet nė Kėshillin ministror dhe nė Parlamentin evropian ta tėrheq veton. Ajo ėshtė nė njėfarė mėnyre nėn observacion. Nėse lexohet mes reshtave nė Raportin e fundit tė Komisionit evropian pėr Maqedoninė, shihet se KE-ja nuk ėshtė e kėnaqur nga Greqia, pasi ajo qė nga viti 2009 angazhohet pėr fillim tė negociatave".

BE-ja sipas tij, nuk mund tė pėrjashtojė njė vend anėtar, por njė vend anėtar nuk guxon ta bllokojė anėtarėsimin e njė vendi tjetėr nga Ballkani, transmeton Dojēe Vele.
Kur thotė se shpejti, ai mendon nė periudhėn nga zgjerimet paraprake, tė cilat kanė zgjatur 10 vite, ndėrsa Maqedonia veēmė e ka kaluar njė pjesė tė kėsaj periudhe.

Athina, siē thotė ai, ka reagim neonacionalist, i cili aspka nuk ėshtė dinjitoze pėr mendimin evropian dhe nga Greqia si anėtare shumėvjeēare e BE-sė, pret se do tė tregojė madhėsi dhe sovranitet qė tė hapet lidhur me ēėshtjen pėr Maqedoninė.


"Ėshtė qarėt se pa marrėveshje mes Francės dhe Gjermanisė asgjė nuk lėviz nė BE. Nė pranimin e Maqedonisė nė BE, nė tė dy vendet nuk shikohet si nė prioritetin abolut politik, pasi ka edhe ēėshtje tjera aktuale, si kriza financiare. Dy vendet mund tė bėjnė shumė, posaēėrisht nė planin tė brendshėm kombėtar lidhur me politikėn e tyre ndaj Maqedonisė dhe Greqisė", vlerėson Zahorka.

Sipas tij, ajo qė ėshtė nė dobi tė Maqedonisė ėshtė aktgjykimi i Gjykatės ndėrkombėtare tė drejtėsisė nė Hagė. /albeu.com/
Shtuar më 23/12/2012, ora 11:25
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori
 
Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga

Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga "mjetet" qė opozita ka pėrdorė sot kundėr qeverisė nė protestėn e mbajtur nė Tiranė.