Mali Everest i merr jetën një alpinisti nga Maqedonia
Mjeku me inicialet Gj.P nga Maqedonia ka vdekur nga infarkti duke u ngjitur në majen më të lartë të botës, Mont Everest.

Lajmin e kanë konfirmuar udhëheqësit e rutës nga Nepali të cilët kanë thënë se mjeku nga Maqedonia ka ndërruar jetë në lartësi mbi detare prej 7200 metra lartësi.

Deri tani, ai është ngjitur në majet si Elbrus, Kilimanxharo, Ararat dhe të tjera.

Ekspedita e të ndjerit ka nisur më 24 mars si pjesë e grupit të përbërë nga alpinistë nga e gjithë bota.

Ai ka punuar me vite në spitalin e përgjithshëm në Gjevgjeli dhe ka qenë anëtar i grupit të alpinistëve të "Kozhuf".


Shtuar më 21/05/2018, ora 10:41

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori