Lustrimi, pėrplasen partitė shqiptare
Pëlqej
Abonohu pėr lajmet me e-mail:
E-maili juaj:      Tani, kontrolloni e-mailin tuaj dhe konfirmoni abonimin!
Partitė politike shqiptare kanė vazhduar akuzat e ndėrsjella pėr procesin e lustrimit si dhe propozimit tė BDI-sė pėr rehabilitimin e personave qė kanė vuajtur dėnime nga ish sistemi i mėparshėm. Deputeti i PDSH-sė Bekim Fazliu tha se pozicioni i BDI-sė ėshtė dyfytyrėsh. Fazliu tha se PDSH-ja do tė mbėshtesė ēdo projekt qė bėn dėmshpėrblimin e shqiptarėve tė pėrndjekur, raporton Alsat-M.

" Se BDI ėshtė e inkriminuar me dosjet ku janė tė implikuar ministrat dhe deputetė tė saj, tashmė kjo nuk paraqet ndonjė lajm. Dyfytyrėsia e BDI-sė argumentohet me faktin qė gjatė qeverisjes sė tyre 2002-2006 ata janė bashkė autorė tė pėrgjimit, tė ndjekjes dhe tė montimit tė dosjes sė kryetarit tė PDSH-sė Menduh Thaēi me nofkėn "Kreator". Normalisht duke pasur parasysh se jemi parti e vėrtetė antimarksiste dhe antikomuniste do tė mbėshtesim ēdo projekt, ēdo ligj qė bėn dėmshpėrblimin e shqiptarėve tė pėrndjekur gjatė komunizmit, por jo edhe shqiptarėve tė ndjekur nė thonjėza si Xhevat Ademi", tha Bekim Fazliu, deputet i PDSH-sė.

" Akuzat e PDSH-sė nuk meritojnė koment pėr faktin se ata duhet tė pastrojnė radhėt e veta dhe tė merren me vetveten", tha Talat Xhaferi ,deputet i BDI-sė.

Edhe RDK-ja e Rufi Osmanit tha se do tė mbėshtesin ligjin pėr rehabilitim. " Procesin e rehabilitimit tė personave tė cilėt kanė vuajt apo janė tė persekutuar nga sistemi i kaluar duhet tė pėrshėndetur dhe duhet tė realizohet ky proces, duhet tė ndėrtohen mekanizma tė qartė juridik, ligjor qė tė gjithė kėto persona qė kanė vuajtur apo janė tė persekutuar nga sistemi i kaluar tė marrin edhe kompensimin tjetėr, mbi gjitha kompensimin etik ndaj tyre se kanė qenė tė pafajshėm, kanė vuajtur nga sistemi, por pse jo edhe kompensim financiar", tha Fadil Zendeli, anėtar i Kėshillit Qendror tė RDK-sė. /albeu.com/
Shtuar më 26/04/2012, ora 16:53
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori
 
Sekretati Amerikan i Shtetit, John Kerry, mberriti sot ne Shqiperi per nje vizite 4-oreshe

Sekretati Amerikan i Shtetit, John Kerry, mberriti sot ne Shqiperi per nje vizite 4-oreshe