LSDM dhe VMRO dënojnë ngritjen e flamurit shqiptar në Kumanovë
LSDM dhe VMRO DPMNE kanë dënuar heqjen e flamurit të Maqedonisë në Kumanovë dhe ngritjes së atij të Shqipërisë nga dy të rinj shqiptarë.

LSDM njoftoi se thonë se incidentet e tilla janë në shërbim të politikave të dhunshme të Nikolla Gruevskit, të udhëheqësisë së ngushtë të VMRO-së.

"Ne e dënojmë heqjen e flamurin shtetëror të Maqedonisë në qendër të Kumanovës. Ju bëjmë thirrje qytetarëve të mos bien në provokimet që kanë për qëllim nxitjen e tensioneve etnike, nga cila do anë të vijnë,dhe për çfarëdo interesi.

"Të gjitha këto incidente favorizojnë politikat e dhunshme të Nikolla Gruevski dhe udhëheqjen e ngushtë të VMRO-DPMNE, e cila provokon tensionet ndëretnike në mes të anëtarëve të të njëjtit grup etnik dhe shohin një përpjekje për të shpëtuar nga llogaridhënia për krimet.

"Ata janë vetëm subjekt i Nikolla Gruevskit përmes ndarjeve kërkon të shmangë llogaridhënien për krime kundër qytetarëve, madje edhe në kurriz të stabilitetit dhe paqes së qytetarëve. Maqedonia do të marrë një qeveri të re të reformës dhe do të jetë një shtet ligjor, dhe të gjithë ata që kanë thyer ligjin do të përgjigjen. Atë Nikola Gruevski dhe dikush tjetër, asgjë nuk mund ta pengojë "thuhet në njoftimin e lëshuar nga LSDM.

Nga ana tjetër, VMRO-DPMNE, e ka dënuar aktin në Kumanovë duke kërkuar që të gjenden dhe të dënohen ata që e kanë hequr flamurin e Maqedonisë dhe kanë vendosur atë të Shqipërisë. /albeu.com/

Shtuar më 31/03/2017, ora 19:26

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori