Likovė, fillon punėn hodrocentrali
Pëlqej
Abonohu pėr lajmet me e-mail:
E-maili juaj:      Tani, kontrolloni e-mailin tuaj dhe konfirmoni abonimin!
Ministri i Ekonomisė Valon Saraēini sot realizoi njė vizitė pune nė komunėn e Likovės, ku nė njė ceremoni rasti lėshoi nė pėrdorim hidrocentralin e vogėl nė Lumin e Brezės.

Hidrocentrali ėshtė ndėrtuar nga kompania ‘EMK Hidrocentralet e vogėl’ nga Shkupi, me tė cilėn Ministria e Ekonomisė ka nėnshkruar gjithsej 18 marrėveshje pėr koncesionin e ujit pėr ndėrtimin e hidrocentraleve tė vogla elektrike, nė vlerė prej 20 milion euro.


“Nė ndėrtimin e kėtyre 2 hidrocentraleve tė vogla nė komunėn e Likovės do tė investohen rreth 4,6 milionė euro. Aktivitetet ndėrtimore nė tė cilat pėrfshihen rreth 70% tė investimeve realizohen me kompanitė lokale tė vendit, me ē’rast shėnohet ringjallje e ekonomisė lokale. Gjithsesi, presim edhe punėsime tė reja si nė fazėn e ndėrtimit tė hidrocentraleve tė vogla ashtu edhe nė fazėn e mirėmbajtjes’, theksoi Saraēini.

Saraēini shoqėrohej nga Kryetari i komunės sė Likovės, Sadulla Duraku dhe investitori nė hidrocentralin e lumit tė Brezės, austriaku Danilo Fras. /albeu.com/
Shtuar më 26/04/2013, ora 18:01
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori
 
Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga

Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga "mjetet" qė opozita ka pėrdorė sot kundėr qeverisė nė protestėn e mbajtur nė Tiranė.