Kuvendi do ketë 5 zv/sekretarë të përgjithshëm
Pëlqej
Tre zëvendësit e rinj të sekretarit të përgjithshëm të Kuvendit do të zgjidhen më 24 nëntor.

Edhe pse debati mbi kandidatët përfundoi, propozimi nuk u vu në votim për shkak të numrit të pamjaftueshëm të deputetëve në sallën plenare.

Opozita kundërshton propozim-vendimin që Kuvendi të ketë pesë zëvendës të sekretarit gjeneral, për çka akuzoi shumicën për punësime partiake dhe përpjekje për të kënaqur apetitet e partnerëve të koalicionit në dëm të buxhetit.

“Pika e sotme në rend dite vetëm dëshmon se kush janë qëllimet e pushtetit. Të punësojë, të partizojë institucione dhe të realizojë premtimet ndaj koalicionit, por jo edhe premtimet që u ka dhënë qytetarëve”,- tha Dafina Stojanoska nga VMRO-DPMNE.

Precedent është formimi i dhjetë grupeve parlamentare nga një koalicion, u kundërpërgjigjën nga LSDM.

“Tregoni se jeni kundër emërimit të pesë zëvendësvesekretarit gjeneral. Thoni se kjo nuk është në rregull, por nuk e di se si është në rregull formimi i 10 grupeve parlamentare, përcaktimi i 10 koordinatorëve dhe zëvendësve të tyre, ndërkaq koordinatori i koordinatorëve është bonus”,- deklaroi Sllagjana Miteva nga LSDM. /albeu.com/

Shtuar më 17/11/2017, ora 21:52
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori