Ku pėrfunduan kryetarėt e PPD-sė?
Pëlqej
Partia pėr Prosperitet Demokratik
Abonohu pėr lajmet me e-mail:
E-maili juaj:      Tani, kontrolloni e-mailin tuaj dhe konfirmoni abonimin!
Partia pėr Prosperitet Demokratik, e cila tani ekziston vetėm formalisht, ėshtė partia e vetme shqiptare qė ka ndėrruar mė shumė drejtues, duke filluar qė nga Nevzat Halili, Xheladin Murati, Abdurrahman Haliti, i ndjeri Imer Imeri, Abdylmenaf Bexheti dhe Abdulhadi Vejseli.

Dikush pati fatin tė gėzojė pensionin e politikanit e dikush tjetėr pėrfundoi karrierėn si “humbės” i disa cikleve zgjedhore. Jo tė gjithė liderėt e partive politike shqiptare kanė pasur fatin e njėjtė, pėrfshirė kėtu edhe kryetarin e parė tė partisė sė parė tė shqiptarėve nė Maqedoni, Nevzat Halili, i cili megjithatė nuk heq dorė nga Referendumi i vitit 1992. Disa u tėrhoqėn vetė, disa tė tjerė u larguan nga ulėsja e parė e partisė, ndėrsa tė tretėt vazhdojnė tė veprojnė edhe pėrkundėr goditjeve tė kohės, por larg politikės.

Lideri i parė politik i shqiptarė tė Maqedonisė, i cili nė historinė moderne tė shqiptarėve do tė mbahet mend si figura e parė qė theu akullin politik pas ndarjes sė Maqedonisė nga ish Federata jugosllave. Nevzat Halili ishte kryetari i parė i Partisė pėr Prosperitet Demokratik, e cila u themelua nė prill tė vitit 1990, nė fshatin Xhepēisht tė Tetovės. Edhe pse pėr rreth 4 vite ka qėndruar nė krye tė kėsaj partie, Halili nuk arriti tė ulet nė asnjė funksion, madje nuk ishte as nė mesin e grupit tė parė parlamentar qė doli nga zgjedhjet e para demokratike tė vitit 1991. Nevzat Halili mbahet mend poashtu edhe pėr dy zhvillime kryesore qė kanė mbetur nė memorien e shqiptarėve tė Maqedonisė, fluksi i madh i mėrgimtarėve qė u kthyen nė vendlindje pėr tė mbėshtetur partinė e parė shqiptare nė zgjedhjet e vitit 1991 dhe nismėn pėr autonomi tė shqiptarėve tė Maqedonisė. Kjo nismė, pėr tė cilėn kryetari i PPD-sė asokohe, Nevzat Halili, zhvilloi edhe njė referendum, nuk u jetėsua, ndėrsa nė vitin 1994 edhe u largua nga kreu i partisė dhe nė vend tė tij pėrkohėsisht u zgjodh Xheladin Murati.

Nevzat Halili nuk heq dorė nga “Ilirida”
Edhe pėrkundėr dėshtimit institucional asokohe dhe largimit nga posti i kryetarit tė partisė, Nevzat Halili nuk hoqi dorė nga ideja e tij tė cilėn vazhdon ta kėrkojė edhe sot. Pas largimit nga PPD, Nevzat Halili themeloi Partinė Republikane pėr Unitet Popullor (PRUP), por nuk arriti tė fitojė asnjė ulėse nė Parlament nė disa cikle zgjedhore, pėrfshirė edhe ato tė vitit 2002 kur pėr herė tė fundit garoi me listėn e saj kjo parti. Nė zgjedhjet presidenciale tė vitit 2009, Nevzat Halili, paralajmėroi i pari kandidaturėn e tij pėr president tė Maqedonisė, por nuk hyri nė garė pėr shkak tė pamundėsisė pėr tė siguruar 10 mijė nėnshkrime tė nevojshme pėr shpallje zyrtare tė kandidaturės. Sot ai drejton Lėvizjen Kombėtare Shqiptare tė Iliridės, njė formacion qytetar-politik qė nė janar tė vitit 2009 shpalli edhe Republikėn e Iliridės, ku kryetar u zgjodh vet ai. Gjatė katėr viteve tė fundit, Halili ka qenė aktiv nė jetėn politike, por jashtė institucioneve, duke pėrsėritur disa herė kėrkesėn pėr federalizmin e Maqedonisė dhe shpalljen e Republikės sė Iliridės. Mirėpo, nismat e tij tė cilat vazhdojnė edhe sot e kėsaj dite, nuk kanė pasur jehonė nė opinion dhe nuk kanė gjetur mbėshtetje edhe tek subjektet e tjera politike shqiptare. Formacioni politik dhe Republika e vetėshpallur e Iliridės janė aktiviteti kryesor me tė cilin sot merret Nevzat Halili, i cili madje ka formuar edhe Qeverinė ilegale tė Iliridės. Mė herėt Halili ka punuar si ligjėrues i gjuhės angleze nė Gjimnazin e Tetovės, ndėrsa gjatė viteve tė fundit nuk punon askund.

Abdurrahman Aliti - lideri dhe diplomati i pensionuar
Pas shkarkimit tė Nevzat Halilit nga posti i kryetarit tė PPD-sė, nė vitin 1994, nė krye tė kėsaj partie pėrkohėsisht emėrohet Xheladin Murati, i cili qėndron nė kėtė post pėr disa muaj, kur Kuvendi i partisė zgjedh pėr kryetar Abdurrahman Aliti, njė nga funksionarėt mė tė lartė dhe deputet i kėsaj partie qė nga pėrbėrja e parė parlamentare. Aliti ėshtė zgjedhur deputet i PPD-sė pėr tre mandate radhazi, qė nga viti 1991 deri nė vitin 2002. Mė pas ai emėrohet ambasador i Maqedonisė nė Sofje tė Bullgarisė, post tė cilin e ushtroi deri parvjet. Aktualisht Abdurrahman Aliti ka pushuar tė gjitha aktivitetet e tija politike, ndėrsa kohė pas kohe, nė mediat e vendit ėshtė paraqitur si analist politik dhe i ēėshtjeve diplomatike. Ish ambasadori i pensionuar i ėshtė kthyer jetės tė njė qytetari tė rėndomtė. Tė gjithė ata qė kohė pas kohe interesohen pėr tė ditur se ku ndodhet Aliti, nė kryeqytet apo diku jashtė vendit, marrin njė pėrgjigje nga banorėt e vendlindjes sė tij, fshatit Zhelinė: Abdurrahmanin mund ta gjeni te kafja nė qendėr tė Zhelinės, ēdo mėngjes duke pi kafe me bashkėfshatarėt dhe mė pas duke u marrė me punėt e pėrditshme familjare.

Imer Imeri, nėnshkruesi i Marrėveshjes sė Ohrit
Pas largimit tė Abdurrahman Halitit, nė krye tė Partisė pėr Prosperitet Demokratik nė vitin 2000 zgjidhet Imer Imeri, i cili nė vitin 1993 ka qenė zėvendėsministėr i Shėndetėsisė nė Qeverinė LSDM-PPD. Imeri ka qenė poashtu ish i pėrndjekur dhe i burgosur politik, ndėrsa nė periudhėn 1989-1990 ka marrė pjesė aktive nė formimin e Lidhjes Demokratike tė Kosovės. Nė vitin 2001, nė cilėsinė e kryetarit tė PPD-sė, Imer Imeri ka qenė njė nga nėnshkruesit e Marrėveshjes sė Prizrenit, bashkė me kryetarin e ndjerė tė PDSh-sė, Arbėn Xhaferi dhe pėrfaqėsuesin e atėhershėm tė UĒK-sė, Ali Ahmeti. Pas kėsaj, Imer Imeri ishte edhe njė nga nėnshkruesit e Marrėveshjes Kornizė tė Ohrit, e cila i dha fund konfliktit tė armatosur tė vitit 2001 nė Maqedoni. Pėr njė kohė tė gjatė ka punuar si mjek nė vendlindjen e tij nė fshatin Ēegran tė Gostivarit, ndėrsa nė qershor tė vitit 2008 ndėrroi jetė nė moshėn 66 vjeēare.

Abdylmenaf Bexheti, nga politika nė Akademi
Pas largimit tė Abdurrahman Halitit, nė krye tė Partisė pėr Prosperitet Demokratik nė vitin 2003 erdhi Abdylmenaf Bexheti. Paraprakisht si kuadėr i po kėsaj partie, ai ka qenė ministėr i Transportit dhe Lidhjeve deri nė vitin 1998. Nė krye tė PPD-sė, Bexheti qėndroi vetėm njė vit e gjysmė, ndėrsa pėr shkak tė angazhimeve akademike, nė vitin 2004 dha dorėheqje tė parevokueshme nga posti i kryetarit tė partisė. Qė atėherė, Abdylmenaf Bexheti i ėshtė pėrkushtuar kryesisht botės akademike, si studiues i ekonomisė. Viteve tė fundit, Bexheti ka qenė ligjėrues i ekonomisė nė Universitetin e Evropės Juglindore ku aktualisht ėshtė edhe prorektor. Abdylmenaf Bexheti njihet si eksperti shqiptar mė me zė nė fushėn e ekonomisė, ndėrsa nė opinion kanė bėrė jehon analizat, studimet dhe parashikimet e tij pėr ekonominė vendore. Shumica prej tyre janė publikuar edhe nė shumė revista prestigjioze botėrore nga sfera e financave dhe ekonomisė, tė arritura kėto qė vitin e kaluar kulminuan me zgjedhjen e tij pėr anėtarė mė tė ri tė Akademisė sė Shkencave dhe Arteve tė Maqedonisė. Qė nga viti 2004 Bexheti ėshtė tėrhequr krejtėsisht nga politika, ndėrsa sė fundmi janė rritur gjasat pėr rikthimin e tij nė politikė. Ai brenda kėsaj jave pranoi se ka marrė ftesė nga RDK-ja pėr t’u kandiduar nė zgjedhjet e ardhshme lokale pėr kreun e Tetovės, pėr ēka vendimin pėrfundimtar pritet ta merr gjatė ditėve nė vazhdim.

Abdyladi Vejseli - afaristi qė “shijoi” politikėn
Pas largimit tė Abdylmenaf Bexhetit nė vitin 2004, kryetar i Partisė pėr Prosperitet Demokratik zgjidhet Abdyladi Vejseli. Ai njėherėsh ka qenė deputet i kėsaj partie qė nga zgjedhjet e vitit 1994, ndėrsa ėshtė rizgjedhur nė kėtė post pėr 14 vite radhazi, nė zgjedhjet e vitit 1998, 2002 dhe 2006. Jashtė politikės, Vejseli njihet edhe si afarist, pronarė i kompanisė “ATA”, nėn ombrellėn e sė cilės kanė vepruar disa ndėrmarrje nga sektorė tė ndryshėm. Nė zgjedhjet e vitit 2006 Vejseli zgjidhet deputet nga lista e pėrbashkėt e BDI dhe PPD, ndėrsa mė pas braktis grupin parlamentar dhe iu bashkėngjit koalicionit qeveritar VMRO-PDSH. Nė zgjedhjet e vitit 2008 Vejseli kadidon si bartės i listės sė PPD-sė pėr deputetė nė njėsinė e 6 zgjedhore, por partia e tij nuk fitoi asnjė mandat. Nė vitin 2009 Vejseli iu bashkėngjit Partisė Demokratike Shqiptare, por vendimin e tij e kundėrshtuan disa anėtarė tė tjerė tė cilėt vendosėn tė vazhdojnė pa tė veprimin e partisė. Pėr njė kohė tė shkurtė, Vejseli ka qenė edhe nėnkryetar i PDSH-sė. Pas largimit nga PDSH, Vejseli distancohet edhe nga jeta politike nė vend dhe i kthehet biznesit.

Sefedin Haruni, kryetari i fundit i PPD-sė
Sefedin Haruni ėshtė kryetari i fundit i Partisė pėr Prosperitet Demokratik, ndėrsa erdhi pas largimit tė Abdyladi Vejselit nė PDSH. Haruni ka qenė deputet i kėsaj partie nė dy pėrbėrje tė Parlamentit, 1994-1998 dhe 1998-2002. Gjatė qėndrimit tė tij nė krye tė partisė, PPD pėsoi humbjen e dytė nė zgjedhjet parlamentare tė vitit 2011, kur nuk arriti tė sigurojė asnjė ulėse nė Parlament. Sefedin Haruni kohė mė parė nga Komisioni pėr verifikimin fakteve u shpall bashkėpunėtorė i ish shėrbimeve tė sigurimit shtetėror, ndėrsa vendimin e parė tė komisionit e rrėzoi Gjykata Administrative. Mė pas me vendim tė njėjtė kundėr Harunit doli pėrsėri Komisioni pėr verifikimin e fakteve, duke vepruar nė bazė tė ligjit tė ri pėr lustrim i cili ėshtė vlerėsuar si kontrovers nė opinion, pasi nė vete pėrmban shumicėn e neneve qė Gjykata Kushtetuese i abrogoi kohė mė parė dhe nė bazė tė njėjtave Haruni kishte fituar fillimisht “pafajėsinė” nga Gjykata Administrative. Aktualisht Sejfedin Haruni, ashtu si edhe partia qė drejton ai, janė tė tėrhequr dhe vitin e fundit nuk janė aktiv.

Liderėt e “vegjėl” qė nuk dorėzohen
Bardhyl Mahmuti dhe Hysni Shaqiri janė dy figura politikė, drejtues tė dy partive jashtėparlamentare, tė cilėt megjithatė nuk heqin dorė nga tendencat pėr tė hyrė nė mėnyrė aktive nė jetėn politike nė vend. Bardhyl Mahmuti mbahet mend si ministėr i parė nė Qeverinė e pėrkohshme tė Kosovės, tė krijuar nga pėrfaqėsuesit politik tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės tė drejtuar nga kryeministri Hashim Thaēi. Nė vitin 2006 Mahmuti u kthye nė vendlindjen e tij nė Tetovė duke u inkuadruar nė Partinė Demokratike Shqiptare, por pas zėnkave brendapartiake ai braktis radhėt e kėsaj partie dhe themelon Bashkimin Demokratik Shqiptar. Nė dy ciklet e zgjedhjeve parlamentare, ato tė vitit 2008 dhe 2001, dhe nė zgjedhjet lokale tė vitit 2009, partia e drejtuar nga ai, nuk arriti tė sigurojė asnjė mandat, ndėrsa nė zgjedhjet e fundit zyrtarisht shpalli moratorium. Bardhyl Mahmuti paralajmėroi kthimin e tij nė skenėn politike nė Maqedoni kohė mė parė, pas paralajmėrimeve pėr formimin e bllokut tė tretė tė partive shqiptare, RDK-DR-BDSH. Pas dėshtimit tė kėsaj nisme, mbetet i pasigurt riaktivizimi i BDSH-sė. Ai aktualisht qėndron nė Zvicėr, ku dhe ka vepruar pėr njė kohė tė gjatė, si gjatė lėvizjeve shqiptare nė ilegalitet ashtu edhe mė pas. Hysni Shaqiri, ish deputet i Partisė Demokratike Shqiptare, nė vitin 2001 braktisi Parlamentin dhe iu bashkėngjit Ushtrisė Ēlirimtare Kombėtare. Mė pas u rikthehet nė politikė, duke fituar njė mandat tjetėr deputeti, kėsaj radhe duke u zgjedhur si deputet i Bashkimit Demokratik pėr Integrim, si dhe nėnkryetar i Parlamentit. Pas pakėnaqėsive nga veprimi i partisė, Shaqiri nė vitin 2005 braktis BDI-nė dhe mė pas formon partinė Forcat e Reja Demokratike me tė cilėn garoi nė zgjedhjet parlamentare tė vitin 2006. Pas bashkimit me Partinė Demokratike Kombėtare, Shaqiri zgjidhet kryetar i partisė tė lindur nga ky bashkim, Bashkimi Demokratik Kombėtar. Si kryetar i BDK-sė, Shaqiri garoi edhe nė zgjedhjet e vitit 2008 dhe ato tė vitit 2011, por nuk arriti tė kthehet nė Parlament. Partia qė drejtoi ai dėshtoi edhe nė zgjedhjet e fundit lokale. Hysni Shaqiri vazhdon tė jetė kryetar i kėsaj partie edhe sot, edhe pse me njė intensitet mė tė ulėt tė veprimit nė skenėn politike. /Arben Zeqiri, koha/
Shtuar më 21/12/2012, ora 12:07
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori
 
Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga

Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga "mjetet" qė opozita ka pėrdorė sot kundėr qeverisė nė protestėn e mbajtur nė Tiranė.