Kongresi i RDK-sė, Osmani: Jemi pėr Rilindje Demokratike
Pëlqej
Abonohu pėr lajmet me e-mail:
E-maili juaj:      Tani, kontrolloni e-mailin tuaj dhe konfirmoni abonimin!
Kryetari i Rilindjes Demokratike Kombėtare (RDK), Rufi Osmani gajtė Kongresit tė parė tė mbajtur sot nė Tetovė ka deklaruar se orientimet programore tė Rilindjes Demokratike Kombėtare bazohen nė parimet dhe synimet e veprimit tė Rilindėsve shqiptarė pėr liri, barazi dhe drejtėsi tė plotė pėr tė gjithė qytetarėt dhe kombet qė jetojnė nė Maqedoni.

“RDK nėpėrmjet kongresit tė saj tė parė synon tė ēojė pėrpara amanetin e Rilindėsve, duke synuar tė realizojė kėto objektiva nė mėnyrė demokratike nė njė kohė tė sfidave tė mėdha nė njė vend tė konfliktualitetit permanent dhe tė paradokseve tė mėdha”, tha Osmani.

Osmani ka sqaruat tre arsyet tė cilat kanė pėr pasojė pėrkeqėsimin serioz tė ambientit demokratik nė Maqedoni, pėrkeqėsim tė marrėdhėnieve ndėretnike dhe ndėrfetare, politizim tė skajshėm tė administratės shtetėrore dhe publike, korrupsion enorm nė sektorin publik, monopolizim dhe kontroll tė plotė tė mediave publike dhe privatė, thellim tė dispariteteve zhvillimore rajonale dhe rritje tė varfėrisė dhe papunėsisė.

“Mosmarrėveshja politike dhe intelektuale ndėrmjet maqedonasve dhe shqiptarėve pėr karakterin e shtetit dhe pėr statusin politik dhe juridik tė kombit shqiptar nė Maqedoni, mosmarrėveshjet nė klasėn politike dhe intelektuale maqedonase pėr identitetin sllav ose antik tė kombit maqedonas qė ėshtė arsyeja bazė e mostejkalimit tė kontestit politik-diplomatik me Greqinė nė lidhje me emrin e shtetit, pengesė kjo qė ka bllokuar procesin e integrimit tė vendit nė strukturat euroatlantike pėr dy dekada dhe dėshtimi dhe vonesat e qėllimta nė zbatimin e reformave politike, ndėretnike ekonomike dhe institucionale nė vend”, tha Osmani.

Kryetari i RDK-sė tha se Maqedonia e viti 2012, pak dallon nga Maqedonia e para viti 2001. “Edhe ato tė drejta kolektive tė shqiptarėve dhe jomaqedonasve, janė zbehur dukshėm nga keqmenaxhimi i qeverive tė deritashme, papėrgjegjėsisė sė lartė dhe korrupsionit tė thellė politik qė karakterizon politikanėt nė vazhdimėsi dhe aktualisht. Raportet politike maqedonase-shqiptare, janė shtylla aktuale dhe nė perspektivė e vendit”, tha Osmani.

Duke folur pėr refuzimin e fundit tė Brukselit zyrtar pėr pėrcaktimin e datės pėr fillimin e negociatave pėr integrim tė vendit nė BE si pasojė e pėrkeqėsimit tė raporteve politike dhe ndėretnike, kulturės sė ulėt demokratike, raportetve tė pėrkeqėsuara me fqinjėt dhe moszgjidhjes sė kontestit pėr emrin e vendit, Osmani tha se kėto janė brengosėse pėr tė gjithė qytetarėt dhe subjektet politike me pėrjashtim tė qeverisė aktuale.

“Vonesa nė tejkalimin e kontestit me Greqinė, bashkėngjitur edhe me kontestet qė tash sė fundi i ngre edhe Bullgaria, bėhen sfida tė cilat klasat politike nė vend, nuk ka kapacitet menaxherial pėr t’i tejkaluar. Historia e diplomacisė nė Ballkan, nė dy dekadat e fundit, na argumenton se zgjidhja diplomatike duhet tė imponohet nga faktori relevant ndėrkombėtar amerikan dhe evropian”, tha Osmani.

“Rikthimi nė pushtet i partisė djathtiste maqedonase VMRO, nga viti 2007 deri mė sot, nė masė tė konsiderueshme karakterizohet me rikthim tė etnonacionalizimit maqedonas nė institucionet e vendit dhe nė tė gjitha fushat e jetės shoqėrore dhe ekonomike. Partitė shqiptare qė bashkėqeverisjen me kėtė parti deri mė sot, nė masė tė konsiderueshme iu nėnshtruan kėsaj politike dhe nuk arritėn tė mbrojnė interesin nacional tė shqiptarėve nė institucionet e vendit nė politikė, ekonomi, investimet kapitale, arsim, kulturė dhe nė aspekt tė sigurisė individuale dhe kolektive”, tha Osmani.

Osmani ka theksuar se pa zhvillim ekonomik dhe pa institucione tė reformuara publike, nuk ka perspektivė ekonomike, zvogėlim tė papunėsisė dhe varfėrisė dhe hapje tė perspektivės pėr gjeneratėn e re.

“Bartės i zhvillimit ekonomike nė sistemet demokratike duhet tė jetė sektori privat i ekonomisė, ndėrsa qeveria duhet tė jetė nė funksion tė krijimit tė kornizės stabile makro-ekonomike dhe politike qė bizneset tė garojnė nė kushte korrekte dhe tė barabarta. Nga viti 2007 e deri mė sot, vazhdon shtetėzimi direkt ose indirekt i ekonomisė. Qeveria sot ėshtė kompania mė e madhe nė vend, njė fakt sa mohues aq edhe dėshpėrues pėr zhvillimin e ekonomisė sė tregut konkurrencės sė lirė dhe tė sektorit privat”, tha ai.

“Janė tė papranueshme politikat buxhetore tė qeverisė aktuale e cila nė kulmin e krizės sė madhe ekonomike dhe financiare botėrore, vazhdon me kryeneēėsi tė financojė projektin “Shkupi 2014” me kosto financiare qė ka tejkaluar 500 milion euro dhe vazhdon tė zhysė vendin nė borxhe tė reja nga burime tė brendshme dhe tė jashtme nė pėrkrahje tė shpenzimeve joproduktive operative dhe kapitale, nė njė situatė kur ekonomia dhe popullsia janė para bankrotit ekonomik dhe financiar”, tha Osmani.

Problemi bazė i demokracisė nė Maqedoni, ka qenė dhe vazhdon tė jetė mungesa e komunikimit normal demokratik nė mes tė subjekteve tė proveniencave politike dhe etnike. Ky problem do tė vazhdojė tė jetė njė pengesė serioze e zhvillimit tė demokracisė nė kuadėr tė partive politike dhe nė nivel tė vendit. Pikėrisht falė kėtij defekti serioz, motoja e kongresit tė parė tė RDK-sė ėshtė pėrcaktuar “Pėr Rilindje tė mirėfilltė demokratike”.

“Shqiptarėt dhe vendi sot kalojnė nė njė fazė delikate tė njė krize tė thellė ekonomike-sociale , ndėretnike dhe integruese . Tashmė ėshtė e qartė se qeveria aktuale e vetme nuk ka kapacitet tė menaxhojė sfidat e shumta me tė cilat ballafaqohet. Vendi nė tė gjitha drejtimet i ka tiparet e konflikualitet shumėdimesional. Nevojitet rrugėdalje nga ky qorrsokak politik. RDK-ja pėrsėrit edhe njėherė qėndrimin e saj konzistent, se vendit i duhet njė qeveri gjithėpėrfshirėse e koalicionit tė gjerė, ngjashėm si nė vitin 2001 me synim realizimin e dy objektivave: Sė pari: arritjen e konsensusit nacional pėr tejkalimin e problemit pėr emrin ndėrkombėtar tė vendit si pengesa kryesore nė integrimin e vendit nė NATO dhe nė BE, dhe Sė dyti: Krijimin e kushteve institucionale tė barabarta pėr organizimin e zgjedhjeve tė lira tė parakohshme parlamentare, sė bashku me zgjedhjet lokale nė mars tė vitit 2013”, tha Osmani. /albeu.com/
Shtuar më 22/12/2012, ora 16:55
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori
 
Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga

Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga "mjetet" qė opozita ka pėrdorė sot kundėr qeverisė nė protestėn e mbajtur nė Tiranė.