Kongresi Amerikan, rezolutë për situatën në Maqedoni
Lidhja Qytetare ShqiptaroAmerikane dhe shoqatat e tjera brenda këtij muaji do ti dorëzojnë Kongresit Amerikan një Rezolutë për çështjen shqiptareMaqedoni.

Lajmi bëhet i ditur nga agjencia e lajmeve INA, e cila mëson se Rezoluta e titulluar “çështja e pazgjidhur shqiptareMaqedoni” do të dorëzohet nga ish-kongresisti Joe DioGuardi dhe veprimtarët e shoqatave dhe komuniteteve shqiptaroamerikane nga disa shtete.

Rezoluta e hartuar i është dorëzuar edhe personaliteteve të njohura amerikane, që kanë mbajtur pozita të larta në administratën amerikane.

“Ky aktivitet politik përkoh edhe me aleancën e re politike ndërshqiptare të promovuar ditëve të fundit në Maqedoni, për një bllok politik midis forcave politike shqiptare kundër politikave diskriminuese institucionale në Maqedoni”, theksuan nga LQSHA dhe shoqatat e tjera shqiptaroamerikane. /albeu.com/
Shtuar më 04/06/2012, ora 10:42

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori