Kisha në Oktis, prifti kërcënon me trazira
Besimtarët ortodoks të fshatit Oktis të Strugës janë shprehur të vendosur për të ndërtuar kishën “Shën Dimitri”.

Në vlugun e tensioneve që kanë përfshirë këtë fshat, priftërinjtë u kanë thënë mediave maqedonase, se do të hedhin gur themelin më datë 20 shtator, shkruan zhurnal.

Ai ka paralajmëruar se nëse pengohet hedhja e gur themelit, atëherë besimtarët do të ngrihen më këmbë.

“Unë mendoj se do të ngrihet më këmbë Ohri dhe Struga. Herën tjetër kur do të vendosim të hedhim gur themelin, do të mbërrijnë edhe 10 mijë besimtarë ortodoks”, ka deklaruar prifti Zoran Poposki. /albeu.com/
Shtuar më 01/09/2013, ora 18:35
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori