KE kërcënon Maqedoninë: Nuk keni plotësuar as kushtet minimale për zgjedhjet
Komisioni Evropian (KE) nuk do t'i njohë zgjedhjet e rezultateve zgjedhore të 5 qershorit. Zëdhënësja e Komisionit, Maja Kocijançiç për Deutsche Welle ka paralajmëruar se hapat e fundit "do të kenë pasoja serioze“.

"KE ndjen keqardhje që "kriza e vazhdueshme politike edhe më tej e largon vendin nga aspiratat euroatlantike dhe vëren që disa parti nuk kanë dorëzuar lista kandidatësh deri te Komisioni shtetëror zgjedhor në afatin e përcaktuar.

Konsiderojmë se nuk janë plotësuar as kushtet minimale për zgjedhje të besueshme më 5 qershor të viti 2016, të cilat do të mund të njiheshin nga bashkësia ndërkombëtare“, ka deklaruar Kocijançiç për Deutsche Welle.

"KE nëse disa raste e ka theksuar nevojën për pastrim të listës zgjedhore, sigurim të raportimit të baraspeshuar mediatik dhe hulumtim të kërcënimeve ndaj votuesve. Në kushtet aktuale, cilado qoftë qeveri që do të del nga zgjedhjet në të cilat nuk do të marrin pjesë tre partitë më të mëdha, nuk do të jetë partner i besueshëm për bashkësinë ndërkombëtare", ka shtuar ajo.

Shtuar më 16/05/2016, ora 14:38

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori