Kalaja e Tetovės drejt shkatėrrimit (VIDEO-FOTO)
Pëlqej
Abonohu pėr lajmet me e-mail:
E-maili juaj:      Tani, kontrolloni e-mailin tuaj dhe konfirmoni abonimin!
Kalaja e Tetovės prej pesė muajsh nuk vizitohet thuajse nga askush pėr shkak se vizitorėt nuk mund tė futen nė brendėsinė e saj pėr shkak tė bllokimit tė hyrjes nga gurėt tė cilėt ndodhen aty qė prej muajit maj. Muzeu i Tetovės, menjėherė pas shembjes sė tij kishte lėshuar alarmin nė qendrėn pėr konservim, por ajo ende nuk ka ndėrmarrė asnjė masė konkrete pėr ta rikthyer nė gjendjen e mėparshme ndėrsa tani nga shembja rrezikohet edhe pjesa tjetėr e murit e cila mbahet nga shtyllat e drurit.

Lidhur me vonesat nė rregullimin e murit tė Kalasė kanė reaguar edhe nga Komuna e Tetovės, e cila ka kėrkuar nga Qendra Nacionale pėr Konservim dhe Ministria e Kulturės, qė tė intervenojnė sa mė shpejtė nė sanimin e saj shkaku se gjendja e tanishme ka larguar edhe vizitorėt nga Kalaja.

"Edhe pse Komuna e Tetovės nuk ka ingerenca pėr rregullimin dhe mirėmbajtjen e kalasė sė Tetovės por jemi tė shqetėsuar nga kjo gjendje dhe me mirėkuptim kėrkojmė nga Ministria e Kulturės dhe nga qendra Nacionale pėr Konservim qė tė intervenojnė nė Kala qė sa mė shpejtė tė bėhet rregullimi i saj shkaku se qytetarėt dhe vizitorėt ankohen pėr atė gjendje", tha zėdhėnėsi i Komunės, Faton Murseli.

Kalaja e Tetovės ndodhet nė majėn tė Baltepes, menjėherė mbi Tetovė. U ndėrtua mė 1820 nga ana e Abdurahman Pashės. Ky monument kulturor paraqet njė bukuri tė rallė tė historisė. Pėrbėrja e saj ėshtė komplekse (pjesa e brendshme ka pesė saraje, kuzhina tė medha, banja, njė pus nė mes dhe tri tunele pėr dalje) dhe paraqet stilin e arkitektures osmane, por pėrgjatė luftėrave tė ndryshme ka pėsuar dėmtime tė shumta. Por edhe sot, edhe pse nuk jemi nė luftė ajo sėrish po shkon drejt shkatėrrimit duke bėrė qė tė humbim njė pjesė tė historisė dhe kulturės kombėtare. /albeu.com/

Kalaja e Tetovės

Shtuar më 05/11/2012, ora 17:32
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori
 
Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga

Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga "mjetet" qė opozita ka pėrdorė sot kundėr qeverisė nė protestėn e mbajtur nė Tiranė.