Ka paqe nëse hiqet dorë nga populizmi nacional
Në debatin "100 vjet nga Luftërat Ballkanike dhe nevoja për pajtim" që po zhvillohet sot, ish kryeministri i Maqedonisë Lubço Georgievski ka kërkuar që të gjenden disa pika të tjera të përbashkëta që do sjellë pajtim mes popujve.

Georgievski thekson se Luftrat Ballkanike nuk janë momenti që i bashkon popujt e rajonit psi interpretohen me mënyra të ndryshme nga shtetet dhe politikat zyrtare të tyre.

"E ndërsa vijojnë këto marrëdhënie me ‘okupatorin’ e dikurshëm, Maqedonia ka marrëdhënie të këqija me ato shtete me të cilat ka luftuar krah për krah”, ka nënvizuar ish-kryeministri.

Ai shprehet se, individë dhe qarqe politike në vendin tonë i trajtojnë këto ngjarje, si më tragjiket në periudhën 5000-vjeçare, duke ironizuar tezat për antikuizimin e shtetit dhe të maqedonasve. /albeu.com/
Shtuar më 01/09/2013, ora 13:18

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori