Jahjaga: Të gjendet një zgjidhje për krizën tregtare
Presidentja e Republikës së Kosovës, Atifete Jahjaga, bëri thirrje që situata e krijuar së fundi mes Kosovës dhe Maqedonisë, të zgjidhet në mënyrë institucionale dhe me mirëkuptim të ndërsjellë.

Ajo u ka bërë thirrje dy Qeverive që të gjejnë një zgjidhje të përbashkët e cila është në të mirë të të dyja vendeve.

"Vlerësoj se zgjidhje e të gjitha çështjeve të hapura duhet të jetë zgjidhje institucionale dhe me mirëkuptim të ndërsjellë. Duke marrë parasysh, po ashtu, edhe strukturën e CEFTA-s, unë ju bëjë thirrje qeverive të të dyja vendeve që të gjejnë një zgjidhje të përbashkët e cila është në të mirë të të dyja vendeve por në asnjë rast dhe në asnjë moment duke cenuar lirinë e lëvizjes së njerëzve", deklaroi ajo pas takimit që pati dje me presidentin e Sllovenisë Borut Pahor. /albeu.com/
Shtuar më 11/09/2013, ora 13:14
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori