Ja si është situata aktuale politike në Maqedoni
Instituti Republikan Ndërkombëtar, ka nxjerrë një anketë, lidhur me atë se sa mbështetje ka çdo parti politike në popull.

Sipas këtij instituti, rritjen më të madhe ndër partitë e ka VMRO-DPMNE me 5 %.

LSDM-ja ka mbetur në kuotat e njëjta, BDI ka rënë me 1 %, ndërsa PDSH-ja ka rënie më të madhe.

Anketa tregon se VMRO gëzon 29 % të mbështetjes së popullit, LSDM 10 %, BDI 13 % dhe PDSH 3 %.

Në pyetjen nëse në zgjedhjet parlamentare ka pasur presione mbi votuesit, 72 për qind e qytetarëve kanë mohuar një gjë të tillë, 15 për qind e tyre kanë thënë se presionet kanë ekzistuar (njohin njerëz që kanë pasur presione) dhe 7 për qind kanë thënë se i kanë ndjerë presionet, transmeton Zhurnal.

Sa iu përket liderëve, Nikola Gruevski ka mbështetjen e 22 % të popullatës, Ali Ahmeti 9 %, Zoran Zaev 4 %, Gjorgje Ivanov 3 %, Branko Cërvenkovski 3 %, ndërsa më tej me 2 % janë Menduh Thaçi, Rufi Osmani dhe Radmilla Shekerinska.

Ajo që vihet re është se njerëzit janë mërzitur nga politika, pasi do tiu jepnin më pak mbështetje partive. /albeu.com/

Shtuar më 26/09/2014, ora 14:18
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori