Ja kur mund ta zgjidhë Maqedonia çështjen e emrit
Zëvendësndihmësi i sekretarit amerikan të shtetit për Çështjet Evropiane dhe Euroaziatike, Hojt Brajan Ji vlerëson se ka vullnet politik edhe në Shkup edhe në Athinë për zgjidhjen e kontestit me emrin.

"Mendoj se Maqedonia ka mundësi në vitin 2018 përfundimisht ta zgjidh kontestin me emrin me Greqinë. Për herë të parë pas një kohe të gjatë ka vullnet politik edhe në Shkup edhe në Athinë, edhe Maqedonia ka mundësi ta realizojë këtë qëllim", thotë Ji në intervistën për TV N1.

Siç thekson, NATO ka politikë të dyerve të hapura, askënd nuk detyron të bëhet anëtare, ndërsa ato vende të cilat i përmbushin kushtet për anëtarësim janë të mirëseardhura. /albeu.com/
Shtuar më 05/01/2018, ora 11:46

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori