Ja 13 kërkesat e BDI-së për agjendën e negociatave
Bashkimi Demokratik për Integrim pas takimit të kryetarit të saj Ali Ahmeti me kongresistin amerikan Eliot Engel, ka bërë të ditur se në takimet mes Gruevskit dhe Zaev ka ngecje vetëm për ndarjen e pushtetit dhe posteve qeveritare.

Por cilat janë kërkesat e BDI_së në agjendën e negociatave.

Ndarja e 3 posteve më të rëndësishme shtetërore me rotacion,
– Politikat gjuhësore,
Ndarja e drejtë e buxhetit,
– Zhvillimi i barabartë rajonal,
– Çështja e gjuhës,
– Përfaqësimi i drejtë dhe adekuat
– Konsensualiteti,
– Pajtimi,
– Simbolet kombëtare,
– Marrëveshja e 29 majit,
– Kanal shtetëror 24 orësh në gjuhën shqipe,
– Masa të mirëbesimit,
– dhe Risocializimi

Janë disa nga pikat që do të bisedohen nga grupi i 4 shoqëruesve të liderëve, në negociatat në vijim. /Albeu.com/
Shtuar më 04/07/2015, ora 10:10

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori