Ivanov: Nuk i ngjan një vendit-anëtar në BE dhe NATO si Greqia, të rrezikojë Maqedoninë
Gjorge Ivanov
Kryeministri i Maqedonisë Gjorge Ivanov, në një intërvistë për televizion grek Mega, ka kërkuar që Bashkimi Evropian t’i ndihmojë Greqisë për ta zbrazur kampin në Idomeni, , pas incidentit të së dielës në kufirin jugor dhe tentimin e grupit të madh të migrantëve me dhunë të hyjnë në Maqedoni.

“Institucionet e Maqedonisë e ndërmorën gjithë atë që duhej të merret nga institucionet greke që të pengohet tentimi për hyrje masive të emigrantëve në territorin tonë. Kështu që i bëjmë thirrje BE-së që t’i ndihmojë Greqisë për ta zbrazur kampin në Idomeni prej ku vijnë kohëve të fundit të gjitha tentimet e paligjshme për kalim në territorin tonë dhe përgjatë korridorit i cili është mbyllur me vendim të Brukselit. Deri sa të ekzistojë ky vendim, ne do ta respektojmë dhe nuk do të lejojmë kalim të paligjshëm në territorin tonë. Nuk i ngjan një vendit-anëtar në BE dhe NATO, vend i cili ka marrë pjesë në bartjen e këtij vendimi për mbylljen e korridorit, të mos e respektojë këtë vendim dhe të lejojë të rrezikohet territori i shtetit të saj fqinj me kalim të ligjshëm të migrantëve”, është shprehur presidenti Ivanov./Albeu.com/
Shtuar më 12/04/2016, ora 11:55

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori