Ivanov jep të hënën mandatin për formimin e qeverisë
Dita e hënë është dita e fundit në të cilën presidenti Ivanov duhet të ndajë mandatin për formimin e qeverisë së re në Maqedoni.

Sipas ligjit zgjedhor, presidenti ka vetëm 10 ditë që nga e konstituimit të kuvendit mandatin për formimin e qeverisë, dhe më pas, mandatari në afat prej 20 ditësh pas besimit të mandatit, duhet të parashtrojë programin në Kuvend dhe të paraqesë përbërjen e qeverisë.

Kuvendi më pas duhet të me shumicë votash të votoj për qeverinë e re.

"Unë si president jam i obliguar sipas Kushtetutës, dhjetë ditë pas konstituimit të Kuvendit, ta ndaj mandatin, më pas pason mandatari i cili ka 20 ditë ta përbëj qeverinë e cila duhet të fitojë shumicën në Kuvend", theksoi Ivanov.

Kujtojmë se koalicioni i udhëhequr nga VMRO-DPMNE ka mërrë 51 mandate, koalicioni i udhëhequr nga LSDM ka 49, BDI 10, BESA 5, Aleanca për Shqiptarët – 3 dhe PDSH 2. /albeu.com/
Shtuar më 06/01/2017, ora 11:24

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori