Infektohen me koronavirus tre infermiere në Klinikën Universitare në Shkup
Tre infermiere nga Klinika Universitare në Shkup kanë testuar pozitive me koronavirus.

Mësohet se janë infektuar përmes kontakteve familjare, ndërsa dy mjekë përfshirë drejtoreshën e Klinikës, Viktorija Jovanovska, janë në vetizolim për shkak të anëtarëve të sëmurë të familjeve të tyre.

Këtë e konfirmoi sot për AIM nga drejtoresha Jovanovska, e cila tha se tre infermieret u infektuan përmes kontakteve nga jashtë, përkatësisht kontaktit familjar, ndërsa jo në Klinikë.

“Të dy jemi mjekë në vetizolim, nuk jemi me vendim, por jemi në vetizolim sepse kemi më shumë se tre pacientë në familje. Jemi testuar edhe mjeku edhe unë jemi negativë. Nëna ime, motra ime dhe nipi im janë pozitiv dhe dy nga nipërit e mbesave të mia janë pozitivë. Nuk kam pasur asnjë kontakt me infermierët. Familjarët e mjekut janë gjithashtu pozitiv. Kjo është arsyeja pse ne jemi në vetizolim”, tha Jovanovska.

Ajo shtoi se të gjithë në Klinikë respektojnë protokollet për mbajtjen e pajisjeve mbrojtëse personale.
Shtuar më 22/10/2020, ora 16:17

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori