Hovit kërkon zyrtarizim të dygjuhësisë në Maqedoni
Komiteti për punë të Jashtme i Parlamentit Evropian pasditen e sotme ka zhvilluar shqyrtimin e dytë të propozim-Rezolutës për Maqedoninë. Votimi i rezolutës nga PE pritet të mbahet nesër.

Raportuesi Riçard Hovit kërkon dygjuhësi zyrtare në Maqedoni. Ndërkohë gjatë pasdites së sotme në PE, eurodeputetët nga 170 amendamente të paraqitura në 13 dhjetor vitin e kaluar, do të votojnë 17 amendamente për kompromis të propozuara nga Hovit dhe katër amendamente të cilat do të prezantohen gjatë debatit.

“Procedura horizontale e amendamenti ka vetëm një referencë ‘IRJM’ dhe një referencë ‘maqedonas’, ndërsa të gjithë emrat dhe mbiemrat në vazhdim të tekstit të Rezolutës do të jenë në stilin e ‘ai shtet, ky shtet’”, thekson në amendamentin e parë Riçard Hovit. /albeu.com/
Shtuar më 20/01/2014, ora 18:24

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori