Hojt Ji: Do mbështesim Maqedoninë që të del nga kriza politike
Zëvendës-ndihmësi sekretar shtetëror nga Stejt Departamenti për Evropën dhe Azinë, Hojt Brajan Ji, në një prononcim për “Zërin e Amerikës”, ka deklaruar se SHBA dhe BE do të vazhdojnë që ta mbështesin Maqedoninë që të tejkalojë kriza politike.

“Besojmë që palët pjesëmarrëse në krizën politike në Maqedoni mund të gjejnë mënyrë që të dalin nga ajo. Vendimin që të mos mbahen zgjedhjet më 5 qershor e shohim si pozitiv. E dimë që është rëndë që të arrihet pajtueshmëri për disa reforma të caktuara të cilat janë të parapara me Marrëveshjen e Përzhinos, por besojmë se nëse punohet me vullnet të mirë, me vullnet përkatës politik, kanë aftësi dhe kapacitet t’i gjejnë zgjidhjet e duhura”, është shprehur Ji.

Ji thotë se është e rëndësishme që bashkësia ndërkombëtare ta luaj rolin e saj dhe të jep mbështetje, por jo nëpërmjet imponimit dhe diktimit, por nëpërmjet mbështetjes së palëve pjesëmarrëse, të liderëve në vend, që të gjejnë zgjidhje dhe t’i implementojnë.

“Besojmë se më me rëndësi është që të zbatohen reformat, të krijohen kushte për zgjedhje të lira, fer dhe kredibile, se sa të mbahet zgjedhja me çdo kusht. Në bashkëpunim me BE-në dhe partnerë të tjerë të Maqedonisë, do kryejmë trysni të madhe, që t’i ndihmojmë Qeverisë dhe partive politike që t’i gjejnë zgjidhjet e duhura. Shpresojmë se zgjedhje do të ketë sa më shpejtë që është e mundur, më së vonti deri në vitin 2017, dhe nëse partitë politike e mbarojnë punën për të cilën janë edhe të zgjedhur nga qytetarët e Maqedonisë, atëherë do ta kenë edhe mbështetjen tonë”, ka thënë në fund Ji. /Albeu.com/
Shtuar më 02/06/2016, ora 09:18
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori