Historiani bullgar: Maqedonizmi, komb artificial
Në kohën kur Bullgaria dhe Maqedonia po punojnë për normalizimin e marrëdhënieve mes të dyja shteteve, duke nënshkruar një marrëveshje për fqinjësi të mirë, është historiani Bizhitar Dimitrov ai që nxit akoma më tej çarjet.

Këtë herë, Dimitrov ka akuzuar se maqedonizmi është një krijesë artificiale, e imponuar me forcë.

Sipas tij, kjo çështje madje duhet çuar në Hagë dhe në Strasburg, që maqedonizmi të mund të njihet si "krim kundër njerëzimit".

"Me ta nuk mund të bisedohet seriozisht. Maqedonimzi është imponuar me forcë dhe kjo gjë duhet parashtruar në Gjykatat Ndërkombëtare, në Hagë dhe në Strasburg", tha historiani bullgar dhe njekohesisht drejtor i Muzet Kombetar te Bullgarise për "Politika".

Ai ka shtuar se kombi maqedonas është një artificë e krijuar nga komunistët më 1944, gjatë kohës së diktaturës totalitare, si pasojë e propagandës së ish-Jugosllavisë, që bënte "shpërlarje truri". /albeu.com/
Shtuar më 14/08/2014, ora 10:49
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori