Hajndell: Reformat duhet të realizohen urgjent në Maqedoni
I dërguari special për Maqedoninë, diplomati Johanes Hajndëll pasi arriti në Shkup, u dha porositë katër liderëve politik në Maqedoni, sidomos për ish Kryeministrin Nikolla Gruevski, duke thënë se reformat e parashikuara në marrëveshjen e Përzhinos duhet të përmbushen.

“Erdha që të njihem me situatën dhe para së gjithash të dëgjoj. Bëhet fjalë për procesin i cili është nisur nga BE-ja dhe SHBA-ja që të jetë i suksesshëm. Detyrën time e shoh në përkrahjen aktive të këtyre përpjekjeve. Zhvillimet në ditët e fundit sërish dëshmojnë qartë se koha është e shkurtër dhe se tani është e nevojshme përpjekje e përbashkët nga të gjitha partitë politike që të zbatohen reformat e nevojshme dhe vendosshmërisht të vazhdohet drejt rrugës“, deklaroi Hajnëll.

Diplomati gjerman pritet që përfundimisht ti japë fund krizës politikeMaqedoni, pasi në të kundërtën vendi mund të izolohet nga Bashkimi Evropian /Albeu.com/
Shtuar më 12/05/2016, ora 16:02
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori