Gruevski kërkon sherr me shqiptarët
Kryeministri i Maqedonisë Nikolla Gruevski kërkon sherr me shqiptarët, jo vetëm të Shqipërisë Lindore të IRJM, por edhe në Republikën e Shqipërisë dhe Republikën e Kosovës.

Kështu ka thënë presidenti i Frontit Demokratik të Bashkimit Kombëtar(FDBK), Gafur Adili, shkruan INA.

“Shqiptarët, jo vetëm në Shqipërinë Lindore nën IRJM, por edhe në R. e Shqipërisë dhe në R. e Kosovës, janë të vetmit që “Maqedonisë” nuk ia kanë kontestuar as emrin (si Greqia), as gjuhën e identitetin kombëtar (si Bullgaria) dhe as kishën autoqefale (si Serbia).

Por, krijesa artificiale dhe e sëmura e fundit e Ballkanit (IRJM), gjatë dy dekadave të “pavarësimit” të tij, sistematikisht i ka provokuar dhe edhe sot e kësaj dite vazhdon t’i provokojë, madje edhe t’i ofendojë shqiptarët”, ka theksuar Adili. /albeu.com/

Shtuar më 15/09/2013, ora 18:40
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori