Grubi: Referendum për të ndalur ndërtimin e kryqit në Butel
Deputeti i Bashkimit Demokratik për Integrim, Artan Grubi, për TV21 ka deklaruar se projekti për kryqin në komunën Butel të Shkupit kërcënon bashkëjetesën në vend dhe paralajmëroi se këshilltarët e BDI-së në Komunën e Butelit do të luftojnë deri në fund për të parandaluar përfundimin e ndërtimit të tij.

"Ne do të përpiqemi që të ndërmarrim të gjitha masat demokratike për ta parandaluar ndërtimin e këtij kryqi duke, përfshirë ndoshta edhe organizimin e një referendumi të votuesve në Komunën e Butelit, ankesave pranë institucioneve përkatësve, përfshi edhe gjykatës administrative, për arsye se vendimi për të ndërtuar atë kryq është i padrejtë dhe cenon bashkëjetesën në Shkup", tha Grubi.

Ai shtoi se, Këshilli i Komunës së Butelit ka bërë gabim procedural sepse, siç tha ai, nuk është votuar me Badenter. /albeu.com/
Shtuar më 28/02/2016, ora 17:08
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori