Gostivar, 30 arsimtarė mes 4 rrugėve
Pëlqej
Abonohu pėr lajmet me e-mail:
E-maili juaj:      Tani, kontrolloni e-mailin tuaj dhe konfirmoni abonimin!
Njė mosmarrėveshje e thjeshtė teknike mes dy drejtorėve tė shkollave, duket se ka lėnė nė rrugė 30 profesorė tė Gjimnazit tė Gostivarit por edhe tė atij tė posathemeluar tė fshatit Negotinė. Gjithēka ka filluar kur nė fillim tė kėsaj jave, Gjimnazi i fshatit Negotinė ėshtė shkėputur edhe zyrtarisht nga Gjimnazi nė Gostivar, pjesė e tė cilit ka qenė me dekada tė tėra, njofton Alsat-M.

Pikėrisht kjo ndarje institucionale, tani ka bėrė qė profesorėt nė fjalė, mos tė dinė se ku tė mbajnė mėsimin, ngase Gjimnazi i Gostivarit i dėrgon nė Gjimnazin e Negotinės pėr tė dhėnė mėsim ndėrsa atje nuk i pranojnė.


"Ēka ndodh edhe ne nuk e dimė ēka ndodh. Kėtė vit shkollė nė ditėn e parė na ndodhi njė befasi, nuk na mundėsohet qė tė mbajmė proces tė rregullt mėsimorė . ka njė vakum qė na ka lėnė njė numėr tė madh tė tė punėsuarve as nė qiell e as nė tokė. Atje shkojmė ēdo ditė atje na thonė se gjimnazi I Negotinės ėshtė I pavarur".


"Unė njė ditė isha nė shkollėn e Negotinės atje, atje sqarojnė qartė se shkolla e Negotinės tanimė ėshtė subjekt nė vete dhe patjetėr tė ketė marrėveshje mes shkollave se cilėt kuadro duhet transferuar atje"

"Nėse unė si njė personalitet me njė orar tė ngjeshur nė drejtimin e sociologjisė qė unė ligjėroj mbi 30 vjet zėvendėsohem me njė profesor joadekuat dhe pa pėrvojė pune unė dua tė them se kėtu diēka tjetėr fshihet",tha njė prej mėsuesve.

Por teksa profesorėt ankohen, drejtori i Gjimnazit tė Gostivarit, thotė se nuk janė nė dijeni se Gjimnazi i Negotinės, ėshtė ndarė ligjėrisht nga shkolla qendrore. Prandaj thotė ai, profesorėt qė duhet tė mbajnė orė mėsimi edhe nė Negotinė, i nėnshtrohen orarit, i cili vlen pėr tė dyja shkollat, pra siē i quan ai, edhe pėr tė disperzuarat nė fshat.

"Nė nuk kemi asnjė informatė as nga Ministria e Arsimit as nga njėsia rajonale e Ministrisė sė Arsimit se ato paralele nė fshatin Negotinė janė tė pavarura , dhe derisa ne nuk kemi nga ministria asgjė ligjore tė dėrguar me shkrim qė ajo shkollė ėshtė si subjekt I ri juridik ne patjetėr tė funksionojmė si njė shkollė", deklaroi Arben Ademi, Drejtor i Gjimnazit tė Gostivarit.

Por teksa, askush nuk jep zgjidhje pėr kapėrcimin e kėsaj krize, profesorėt ankohen se kanė mbetur nė rrugė. Nga Ministria e Arsimit deri mė tani nuk kanė dhėnė kurrfarė sqarimi se si do tė mbyllin kėtė ēėshtje. /albeu.com/

Shtuar më 09/09/2012, ora 10:56
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori
 
Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga

Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga "mjetet" qė opozita ka pėrdorė sot kundėr qeverisė nė protestėn e mbajtur nė Tiranė.