"Gjahtari", SHBA-të prezantojnë lazerin kundër dronëve (FOTO LAJM)

Pëlqej
Lufta tashmë po bëhet me armë të avancuara dhe sigurisht që në këtë drejtim Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë avangardë.

Sëfundmi, ushtria amerikane ka testuar një tip të ri lazeri kunder dronëve, i cili ka rezultuar i suksesshëm duke rrëzuar 50 të tillë, shkruan Albeu.com.

Lazeri vendoset në mjete të levizshme si kamionë ushtarak apo mjete të blinduara duke e bërë atë të levizshëm në fushën e betejes kundër dronëve armiq.

Ai quhet Lazeri i Levizshëm me Energji të Lartë ose në anglisht (MEHEL) dhe tashmë ka hyrë në përdorim në ushtrinë amerikane.

Lazeri ka një sistem monitorimi dhe një ekran që e lejon operatorin të lokalizojë dhe godasë dronët armiq. /albeu.com/
Shtuar më 20/04/2017, ora 16:24
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori